Szakmai kompetenciáink
Fő területünk a kritikus informatikai rendszerek, folyamatok és platformok szolgáltatásbiztonságra tervezése, ideértve a kiberfizikai és informatikai infrastruktúrákat, valamint az elosztott és blokkláncalapú alkalmazásokat. Célunk olyan eszközök, algoritmusok és módszerek fejlesztése, amik segítik a magas minőségű rendszerek fejlesztését. Alapvető metodikánk a modellalapú szoftver- és rendszertervezés, automatizált szoftverfejlesztés, analízis és helyességbizonyítás.
Kritikus rendszerek fejlesztése
Módszertanok, fejlesztési környezetek, technikák és technológiák a modellalapú kritikus informatikai és kiberfizikai rendszerek és alkalmazások tervezésére.
Ellenőrzés és tesztelés
Formális módszerek és modellalapú tesztelés alkalmazása funkcionális, megbízhatósági, biztonsági és teljesítmény követelmények ellenőrzése és tanúsítása során.
Empirikus rendszertervezés
Teljesítmény és megbízhatósági követelmények kísérleti vizsgálata, mérése, analízise, méretezése származtatott modellek alapján, hibamodellezés.
Oktatás és tehetséggondozás
A kutatócsoportról
Fő területünk a kritikus informatikai rendszerek, folyamatok és platformok tervezése, ellenőrzése és üzemeltetésének támogatása. A magas színvonalat nemcsak a tervezett rendszerekkel szemben várjuk el, hanem a kutatás és oktatás területén is magunkénak valljuk.
A BME VIK Mesterséges Intelligencia és Rendszertervezés Tanszékén működő Hibatűrő Rendszerek Kutatócsoportot (ftsrg) 1994-ben alapította Prof. Pataricza András a hibatűrő számítástechnika kutatására és oktatására. A csoport az azóta eltelt években a rendszermodellezés, tervezés és ellenőrzés nemzetközileg jegyzett kutatócsoportjává vált, húsznál is több európai kutatási és ipari együttműködésben kamatoztatva tudását. 2019-től megújult arculattal, Kritikus Rendszerek Kutatócsoport (Critical Systems Research Group) néven, de a jól bevált „ftsrg” rövidítéssel és mentalitással folytatjuk az első 25 év hagyományait.
Bővebben a kutatócsoportról a BME és az Impulzus interjújában olvasható.